• Uvádzate do prevádzky novú technológiu, zariadenie alebo stroj?

"V zmysle  zákona NR SR č. 124/2006 Z.z. o BOZP a nadväzujúcich právnych predpisov platia určité povinné úkony"

V tomto odbornom usmernení Vám objasníme dôležité úkony, ktoré je potrebné vykonať pri uvádzaní novej technológie, nových strojov a zariadení (ďalej len „pracovný prostriedok“ podľa NV SR č. 392/2006 Z.z.) do prevádzky.

Niektoré z úkonov je potrebné vykonať ešte v štádiu plánovania, pred samotnou montážou a začiatkom prevádzky. Tieto povinnosti vyplývajú z §14 zákona č.124/2006 Z.z. v znení n.p. a NV SR č.392/2006 Z.z.

Uvádzanie novej technológie, zariadení a strojov do prevádzky

Zamestnávateľ je povinný vykonať potrebné úkony:

  • Ak bezpečnosť pracovného prostriedku závisí od podmienok jeho inštalácie, zamestnávateľ je povinný zabezpečiť vykonanie kontroly pracovného prostriedku po jeho inštalovaní a pred jeho prvým použitím a kontroly po jeho inštalovaní na inom mieste, aby zabezpečil správnu inštaláciu pracovného prostriedku a jeho správne fungovanie. Kontrolu vykonávajú oprávnené osoby podľa právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
  • Ak sa pracovný prostriedok používa v podmienkach, ktoré zhoršujú jeho stav a vytvárajú možnosť vzniku nebezpečenstva, zamestnávateľ v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a na včasné odhalenie a nápravu zhoršeného stavu, je povinný zabezpečiť vykonanie:
  • pravidelnej kontroly alebo skúšky pracovného prostriedku oprávnenou osobou,
  • osobitnej kontroly pracovného prostriedku oprávnenou osobou vždy, ak sa vyskytnú výnimočné okolnosti, ktoré môžu ohroziť bezpečnú prevádzku pracovného prostriedku, najmä úprava, porucha, havária, pôsobenie prírodného javu alebo dlhšia prestávka v jeho používaní.

Povinnosti pri pracovnom prostriedku

Pokiaľ sa pracovný prostriedok na mieste budúcej prevádzky montuje do celku, alebo je jeho montáž závislá od odborníkov ako napr. revízny technik elektro alebo revízny technik tlakových zariadení (napr. sa zariadenia pripájalo k elektrike cez rozvodnú skriňu alebo je napojené na rozvod stlačeného vzduchu atď.), prípadne iný odborník, ktorý nejakým špeciálnym spôsobom pracovný prostriedok ukotvil, poskladal alebo podobne, v takom prípade je potrebné po montáži pracovného prostriedku na mieste jeho prevádzky zabezpečiť posúdenie (overenie plnenia povinností) bezpečnosti oprávnenou právnickou osobou v zmysle zákona č.124/2006 Z.z.

Oprávnené právnické osoby sú v čase písania tohto odborného usmernenia nasledovné spoločnosti:

  • Certifikačný a inšpekčný orgán SR, s. r. o., Ciglianska cesta 3C, 97101 Prievidza
  • Technický skúšobný ústav Piešťany, š.p., Krajinská cesta 2929/9, 92101 Piešťany
  • E.I.C. Engineering inspection company s.r.o., Volgogradská 8921/13, 08001 Prešov
  • TÜV SÜD Slovakia s.r.o., Jašíkova 6, 82103 Bratislava
  • Technická inšpekcia, a.s., Trnavská cesta 56, 82101

Zamestnávateľ k posúdeniu bezpečnosti zabezpečí:

  • sprievodnú technickú dokumentáciu (návod na použitie),
  • vyhlásenie o zhode pre strojové zariadenia a technológie podľa príslušných smerníc a právnych predpisov platných v čase ich uvedenia na trh,
  • správy o odborných prehliadkach a odborných skúškach pre vyhradené technické zariadenia (ďalej len „VTZ“) sk.B, prípadne osvedčenia o vykonaní úradných skúšok alebo opakovaných úradných skúšok pre VTZ sk.A, ktoré sú súčasťou strojových zariadení a technológií,
  • protokol určenia vonkajších vplyvov,
  • v prípade tvárniacich strojov protokol o skúškach tvárniacich strojoch podľa STN 21 0700,
  • spôsobilú obsluhu zariadenia, ak sa k obsluhe pracovného prostriedku vyžaduje.

Posudzovanie (overenie plnenia požiadaviek) bezpečnosti sa vykonáva:

  • pri prvom uvedení do prevádzky t.j. po prvom inštalovaní pracovného prostriedku (ďalej len „zariadenie“) pred jeho prvým použitím v prevádzke,
  • pri zmene umiestnenia zariadenia po jeho inštalovaní na inom mieste,
  • pri opätovnom uvedení do prevádzky už prevádzkovaných zariadení, ktoré boli prevádzkované v krajinách EÚ a mimo krajín EÚ (dovezené zariadenia zo zahraničia),
  • pravidelne v stanovených lehotách podľa technických požiadaviek výrobcu (TPV), alebo ak sa zariadenie používa v podmienkach, ktoré zhoršujú jeho stav,
  • vždy ak sa vyskytnú výnimočné okolnosti, ktoré môžu ohroziť bezpečnú prevádzku zariadenia najmä úprava, porucha, havária, pôsobenie prírodného javu alebo dlhšia prestávka v jeho používaní.

Pokiaľ bude posúdenie (overenie plnenia požiadaviek) bezpečnosti v poriadku a oprávnená právnická osoba vydá kladné stanovisko, môže zamestnávateľ uviesť pracovný prostriedok do prevádzky.

Po splnení vyššie uvedených povinností pred začiatkom práce s pracovným prostriedkom je potrebné preukázateľne obsluhu oboznámiť s návodom na použitie a v prípade, ak je vyžadované nejaké ďalšie odborné školenie, tak zabezpečiť i toto odborné školenie.

Povinnosti pri technologickom zariadení

V prípade ak sa technologické zariadenie skladá z viacerých dielčích (samostatných) zariadení, ktoré boli certifikované samostatne a technológia nebola certifikovaná ako celok, tak má zamestnávateľ navyše nasledovné povinnosti okrem povinností pri pracovných prostriedkoch uvedených vyššie a to:

  • posúdenie predloženej sprievodnej technickej dokumentácie (návod na použitie, schémy, atď.) uvedených strojov z hľadiska splnenia bezpečnosti technických zariadení na ich prevádzku, obsluhu a údržbu, v rozsahu sprievodnej dokumentácie.

Iným spôsobom vysvetlené:

Súbory strojových zariadení alebo čiastočne skompletizované strojové zariadenia (napr. dopravníky krmiva, dávkovače), ktoré sú na účely dosiahnutia tohto istého cieľa zostavené a ovládané tak, aby fungovali ako integrálny celok podliehajú smernici o strojových zariadeniach, pretože ich bezpečnosť nezávisí len od bezpečného návrhu a konštrukcie ich jednotiek, ale aj od vhodnosti jednotiek a prepojovacích medzičlánkov medzi nimi. Osoba vytvárajúca súbor strojových zariadení sa považuje za výrobcu súboru strojových zariadení a je zodpovedná za zabezpečenie toho, aby súbor ako celok vyhovoval požiadavkám na bezpečnosť a ochranu zdravia smernice o strojových zariadeniach.

Výrobca súboru strojových zariadení musí:

  • vykonať primerane postup posudzovania zhody pre súbor strojových zariadení v zmysle čl. 12 smernice 2006/42/ES,
  • pripojiť k súboru strojových zariadení špecifické označenie (výrobný štítok) s informáciami, vrátane označenia CE,
  • vypracovať a podpísať pre súbor strojových zariadení ES vyhlásenie o zhode,

Po splnení vyššie uvedených povinností pred začiatkom práce na technologickom zariadení je potrebné preukázateľne obsluhu oboznámiť s návodom na použitie a v prípade, ak je vyžadované nejaké ďalšie odborné školenie, tak zabezpečiť i toto odborné školenie.

V prípade akýchkoľvek otázok alebo nejasností nás neváhajte kontaktovať telefonicky alebo e-mailom a radi Vám pomôžeme.

S nami sa môžete spoľahnúť na vysoko profesionálny prístup a komplexne najideálnejšie riešenia vo všetkých oblastiach BOZP, OPP, PZS, školeniach, atď.

Opatrenia pri technológiách, zariadeniach a strojoch